O projektuStále více naší konzultantské a metodické práce se odehrává před monitorem počítače. I když posuzujeme fyzické objekty, informace o nich jsou předávány více a více v elektronické podobě. Abychom udrželi své přední místo v tabulce, našli jsme díky Nadaci OSF ODVAHU a s ní jsme přistoupili k zavedení digitálního podepisování vydávaných stanovisek. Zápas to nebyl jednoduchý, ale díky profesionalitě hráčů předem vyhraný. 

Na podzim 2023 jsme po nemnoha pokusech o levné a jednoduché řešení vybrali k podepisování KVALIFIKOVANÝ CERTIFIKÁT POSTSIGNUM od České pošty, který kvalitou, cenou a návaznými službami nejen vyhovuje našim potřebám, nýbž i požadavkům přístupnosti pro strojové čtení, nevidomé a slabozraké uživatele, možný předstupeň pro otevřená data.

Chtěli jsme nemnoho a získali mnoho. Zjistili jsme, jak šikovní jsou naši konzultanti, jak skvěle spolupracují, jak dokonalého a lidsky chápavého ajťáka máme (můžete prosit jak chcete, ale jméno neuvedeme, abyste nám ho neukradli!). A také jsme zjistili, že virtuálními prostředky lze naučit mnohé, ale tu a tam se vyplatí víc přítel na telefonu, než e-návod. Ač neradi, odstoupili jsme v průběhu od tvorby e-learningového kurzu a raději při instalaci cerfitikátů  telefonovali a psali. Vrchol naší digitální magie představuje půlminutové video s titulky a návodem JAK SE DIGITÁLNĚ PODEPSAT vytvořené z fotografií v aplikaci CapCut, opatřené krátkými titulky. Snaha o vytvoření něčeho VĚTŠÍHO DELŠÍHO či DOKONALEJŠÍHO narazila na přirozenou hranici lidské lenosti (kráceno cena/výkon) u tvůrce i uživatele. 

Projektu je účastní 61 osob z řad naší organizace a ze subdovatelů jeden IT odborník a programátor naší správy zakázek pan Jan Stuhl, CABERNET.CZ. V aktuální fázi má plně instalovaný a používá svůj podpis 25 konzultantů a dva zaměstnaci administrativy. Cíl projektu podpořeného z programu Active Citizens Fund, Nadace OSF, Výzva Akční granty č. 5, Posílení neziskových organizací, je splněn. Velmi důležitým vedlejším efektem proběhlého projektu je skutečnosti, že jsme připraveni na digitalizaci stavebního řízení od 1.7.2024.

Z cílové pásky jsme si nastříhali podklady a inspiraci pro další projekty. 

Děkujeme Nadaci OSF, jmenovitě programové koordinátorce Adéle Nejedlé, IT profesionálovi Jakubu Štogrovi reFrameCircle.cz, Silvestrovi Vandrovci Špačkovi z technické podpoty TechSoup, všem za cenné rady a podporu, které nám pomohli projekt začít a především děkujeme našim konzuntantů a spolupracovníkům, že se nám jej podařilo dokončit. 

Jeden z konzultantů výstižně shrnul dění posledních pár měsíců ve verši:
    
Dobrý den,

přikládám na ukázku první el. podpis, 
což možná značí, že ještě nejsem na odpis. 

Děkuji za trpělivost. AZ